Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Üyelik İşlemleri Üye Girişi

BİREBİR DÖVİZ

  Yardım 
TurkeyPages.com Dünya Rehberi Teklif ve Talepler Bilgi Bankası E-Pazaryeri Birebir İnsan Birebir Bülten Site Haritası


YAZIŞMA ÖRNEKLERİ
İhracaatçı Firmayı Tanıtıcı Mektup Örnekleri


Uluslararası ticari yazışmalarda, ihracatçıların ilk kez temasa geçecekleri bir İthalatçıya yazabilecekleri mektup örneği, ingilizce ve Türkçe olarak aşağıda sunulmuştur. Bu mektup, bu tür yazışmalarda en çok kullanılan formu anahatları itibariyle göstermektedir.

İthalatçının İsim ve Adresi

 

Dear Sirs,

 

Our Company is the exporter/producer of (ürünün ismi) and we would like to make our company and its products known to you.

Enclosed is a brochure which gives you general information about our products .

 

If you are interested, we will be happy to send you any further informa­tion. We may be available in the near future to discuss the subject with you aswell.

 

Thanking for your kind interest and we look forward your early reply , we remain,

 

Yours sincerely,

(İhracatçının İsmi)Sayın baylar,

 

Şirketimiz (ürün ismi) üreticisi/ihracatçısıdır ve sizleri şirketimiz ve ürünlerimiz hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Ürünlerimiz ve fiyatları ile ilgili genel bilgiler veren bir broşür ilişiktedir. İlgilendiğiniz takdirde, size daha fazla bilgi göndermekten memnuniyet duyacağız. Bu konuyu görüşmek için yakın bir gelecekte karşı karşıya da gelebili­riz.

 

İlginize teşekkür eder, erken cevabınızı bekleriz.

 

Saygılarımla,

(ihracatçının ismi)Firmanın mevcut koşulları ve ihracat konusundaki deneyimlerine göre mektupta yer alabilecek ilave hususlar olabilir. Aşağıda çeşitli cümleler yer almakta olup, bunlar mektuba ilave edilebilecek alternatif ifadelere örnek teşkil etmektedir.

- Firma, üretim konusunda ihtisaslaşmış olabilir ve özel sipariş kabul edebilir.
"Special order is acceptable"
"Özel sipariş kabul edilir"

- Firma, ihracatta deneyim sahibidir. Bu hususu belirtmek isteyebilir.
"We have already experience in export business, particularly in European markets."
"ihracatta, özellikle Avrupa piyasalarında deneyimimiz vardır."

- ithalatçı firmanın bulunduğu ülke piyasasına özellikle girme isteği vurgulanabilir.
" Since we have recently received many requests for our products from your country, now we are planning to have our products , distributed by a well-known importer/wholesaler."
"Son zamanlarda ülkenizden, ürünlerimize yönelik çok sayıda talep aldığımız için, ürünlerimizin ülkenizde tanınmış bir ithalatçı/toptancı tarafından dağıtımının yapılmasını planlamaktayız."


Şayet ithalatçıyı bilgilendirebilecek daha detay bilgileriniz var ise;

Örneğin;

- Bir ülkeyi ziyaret edecekseniz ve görüşmeyi planladığınız yeni firmalar mevcut ise, ziyaret öncesi firmanızı ve ürünlerinizi tanıtıcı bir bilgi mektubu gönderebilirsiniz.

- Aynı ülkede halihazırda temasta bulunduğunuz, referans olabilecek düzeyde iyi firmalar olabilir, ithalatçıyı bu konuda bilgilendirebilirsiniz.

- Hazır ürün örnekleriniz olabilir ve bunları numune olarak mektubunuzla bir­likte gönderebilirsiniz. (Bu imkan tabi ki ürüne göre mümkün olabilecektir ve genellikle ilk yazışmadan sonraki aşamalarda gerçekleştirilmesi daha uygundur.)

İthalatçının ismi ve adresi

Dear Mr. (İthalatçının ismi)

We are the exporters of (ürünün ismi) and would like to make ourselves and our products known to you.

With this letter we are sending our company brochure product catalogue. They represent the range of quality and? the specifications that we offer. Still we have customers in your country and in the enclosure, you will find a list of the companies with whom we already do business.

I shall be in your country on (tarih) and my intention toj stay there is about a week. I would like to visit you at yomj office during my stay and I would appreciate to learn when| it could be convenient for you.

I look fonvard your confirmation and to meeting you soon
Yours sincerely

(İhracatçının ismi)

* İthalatçıya hitap (şayet isim bilinmiyorsa "Dear Sirs", kullanılabilir)

* Mektubun amacının açıklanması

* Konu hakkında detaylı bilgi verilmesi

* Gelecekte gerçekleştirilecek olaylar hakkında bilgi verilmesi.Sayın (ithalatçının ismi)

Biz (ürünün ismi) ihracatçısıyız ve size kendimizi ve ürünlerimizi tanıtmak istiyoruz.

Bu mektup ile birlikte size, firma broşürümüzü ve ı ürün katalogumuzu gönderiyoruz. Bunlar, size sunduğumuz kalite ve ürün özelliklerini temsil etmektedir, halihazırda ülkenizde müşterilerimiz bulunmaktadır. Ekte bizim balen iş yapmakta olduğumuz firmaların bir listesini bulabilirsiniz.

Ben (tarih) tarihinde ülkenizde bulunacağım ve ülkenizde l hafta kalmak niyetindeyim. Orada bulunduğum süre içerisinde sizi ziyaret etmek istiyorum. Sizin için uygun olan zamanı bana bildirmenizden dolayı memnuniyet duyacağımı belirtirim.

En yakın zamanda görüşmek üzere teyidinizi bekliyorum.

Saygılarımla,
(ihracatçının ismi)

Ek :Firma listesi, Broşür ve Ürün Kataloğu

 

* İthalatçıya hitap (şayet isim bilinmiyorsa "Dear Sirs", kullanılabilir)

* Mektubun amacının açıklanması

* Konu hakkında detaylı bilgi verilmesi

* Gelecekte gerçekleştirilecek olaylar hakkında bilgi verilmesi.İhracatçıların ithalatçılara mektup yazarken dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bir iş mektubu yazılırken öncelikle nelerin ifade edilmek istendiği düşünülmeli ve mektup yukarıdaki örneklerde gösterilen şekle benzer tarzda hazırlanmalıdır. Mektup ana hatlarıyla oluşturulduktan sonra her aşamasında nelerin ifade edileceği belirlenmelidir.

Başlangıç cümlesinde mektubun konusu ve amacı belirtilmelidir. İthalatçı mektubu okumaya başladığı zaman ihracatçının amacım hemen anîayabilmelidir. Mektubun amacı belirtildikten sonra konu hakkında daha detaylı bilgiler verilebilir, ihracatçı, satmak istediği ürün hakkında ayrıntılı bilgi vermeli ve ithalatçının konu hakkındaki tüm tereddütlerini gidermelidir, ithalatçı, bu ürünün kendisi için gerçekten faydalı olacağına ikna edilmelidir.

İhracatçı, kendisini ve satmak istediği ürünü tanıttıktan sonra, ithalatçının kendisi ile temasa geçmeyi kabul etmesi halinde, aralarındaki ticari ilişkide ne tür bir yolun izlenmesi gerektiğini de mektubunda açıklıkla belirtmelidir.

Mektup, her açıdan ithalatçı için kolaylıkla okunulabilir ve tam olarak anlaşılabilir nitelikte olmalıdır. Bunun için de cümle ve paragraflar basit ve kısa olarak kurulmalı, karışık uzun cümleleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Geri
Birebiriletisim.com'da reklam ver | Haberextra.com | Klipextra.com
Bu site en iyi 1024 X 768 çözünürlüğünde ve IE 5.0 üstünde görüntülenir.
Global Sign SSL Güvenlik Sertifikası
<