Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Üyelik İşlemleri Üye Girişi

BİREBİR DÖVİZ

  Yardım 
TurkeyPages.com Dünya Rehberi Teklif ve Talepler Bilgi Bankası E-Pazaryeri Birebir İnsan Birebir Bülten Site Haritası
Ana Sayfa >> Avrupa >> Çek Cumhuriyeti >>
Çek CumhuriyetiTemel Sosyal ve Ekonomik GöstergelerResmi Adı

 Çek Cumhuriyeti

Yönetim Şekli

 Parlamenter

Cumhuriyet Cumhurbaşkanı

 Vaclav Havel

Başbakan

 Milos Zeman

Yüzölçümü

 78,866 km2

Sınır Komşuları

 Almanya, Polonya, Avusturya, Slovakya

Nüfus

 10.3 milyon

Etnik Gruplar

 Çek (%81.2), Moravyalı ve Silesyalı (%13.7), Slovak  (%3.1), Polonya (%0.6), Alman (%0.5), Diğer (%0.9)

Başkent

 Prag

Önemli Şehirler

 Brno, Ostrava, Plzen

Para Birimi

 Çek Kronu (Kc)

SİYASİ YAPI

Çekoslovakya 1918’de Avusturya İmparatorluğu’na karşı bağımsızlığını ilan etmiş, II. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan iki kutuplu dünyada ise Sovyet sistemi etki alanında yer almıştır.

1946’da yapılan seçimlerde, Komünist Parti %38 oy oranı ile birinci çıkmıştır. Eduard Benes liderliğindeki demokrasi yanlılarının, Sovyetlerin yönetime karışmayacağı yönündeki beklentileri boşa çıkmıştır. Sovyetler, örneğin Çekoslovakya’nın Marshall Planı’ndan yararlanmasına izin vermemiştir. 1948’den itibaren ise Antonin Novotny liderliğindeki Komünist Parti yönetime el koymuştur.

Komünist yönetim bazı sembolik reformlara izin vermiş olmakla birlikte, ülke içindeki huzursuzluk ve parti içindeki Slovakların daha fazla özerklik istekleri sonucunda, Mart 1968’de Novotny’nin yerine Slovak Alexander Dubcek geçmiştir. Nisan 1968’de benimsenen bir programla başlayan liberalizasyon ve insani yüzlü bir sosyalizm oluşturma çabaları ise, Sovyet, Macar, Bulgar, Doğu Almanya ve Polonya’nın oluşturduğu Varşova Paktı birliklerinin Ağustos 1968’de ülkeyi işgal etmesi ile sonuçsuz kalmıştır.

1969 Nisan ayında, Dubcek’in yerine Slovak Gustav Husak getirilmiş ve Sovyet karşıtı gösteriler baş göstermiştir. 1970 ve 1980’li yıllarda uygulanan baskı rejimi ile muhalefet susturulmuştur. 1989’da Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, Çekoslovakya Kadife Devrim ile özgürlüğüne kavuşmuş ve Husak’ın yerine, devrimin mimarı toplumsal oluşum Yurttaşlık Forumu’nun lideri bugünkü Cumhurbaşkanı Vaclav Havel gelmiştir. Vaclav Havel aynı zamanda dünya çapında tanınmış bir tiyatro yazarıdır.

1946’dan sonra ilk kez Haziran 1990’da yapılan seçimlerde oyların %51’ini Yurttaşlık Forumu, %35’ini ise Slovak bir siyasi oluşum almış ve bir koalisyon hükümeti kurulmuştur.


1992 seçimlerini kazanan Vaclav Klaus liderliğindeki Demokratik Yurttaşlık Partisi (ODS) Çekoslovak devletini devam ettirme propagandası ile seçilmiştir. Ancak. reform süreçlerinde Slovak kimliğinin göz önüne alınmadığını iddia eden Slovak koalisyon ortakları ile istikrar sağlanamamıştır. Çoğunluğun ayrılmayı istemediğini gösteren kamuoyu yoklamalarına rağmen, ayrılma kararı 3/5 çoğunluk ile parlementodan geçmiştir. 1 Ocak 1993’te ülke içindeki iki milli entite 75 yıl birlikte yaşadıktan sonra, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ayrılmıştır.

Vaclav Havel ayrılmanın hemen ardından ilk olarak Ocak 1993’te Cumhurbaşkanı olarak göreve gelmiş, Ocak 1998’de tekrar seçilmiştir. Başbakan Milos Zeman ise Temmuz 1998’den bu yana, Sosyal Demokrat Parti ile Demokratik Yurttaşlık Partisi arasındaki ittifakla kurulmuş olan azınlık hükümetinin başındadır. Çek Cumhuriyeti 1999’da NATO üyesi olmuştur ve Avrupa Birliği üyeliği yolunda da başarı ile ilerlemektedir.


Siyasi Partiler

Çek Cumhuriyeti’nde geniş bir yelpazede siyasi partiler mevcuttur. Siyasi parti oluşumları, 1990 seçimleri sonrası şekillenmiştir. Bunlar genellikle, Yurttaşlık Forumu’ndan ayrılan çeşitli grupların kurduğu partilerdir. Demokratik Yurttaşlık Partisi (ODS) Vaclav Klaus liderliğinde yelpazenin sağında yerini almıştır. Komünist olmayan solu temsil eden başka bir grup mevcut hükümet olan Çek Sosyal Demokrat Partisi’ne (CSSD) katılmıştır. Bohemia ve Moravia Komünist Partisi, Hristiyan Demokratik Birliği-Çekoslovak Halk Partisi, Özgürlük Birliği ve Cumhuriyetçi Parti diğer siyasi oluşumlardır.

Son seçimler Haziran 1998’de yapılmıştır. Çek Cumhuriyeti Haziran 2002’deki seçimler öncesi yeni politik oluşumlarla tanışmaktadır. Değişim Yolu adlı siyasi oluşum bunlardan biridir.
 


Birebiriletisim.com'da reklam ver | Haberextra.com | Klipextra.com
Bu site en iyi 1024 X 768 çözünürlüğünde ve IE 5.0 üstünde görüntülenir.
Global Sign SSL Güvenlik Sertifikası
<