Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Üyelik İşlemleri Üye Girişi

BİREBİR DÖVİZ

  Yardım 
TurkeyPages.com Dünya Rehberi Teklif ve Talepler Bilgi Bankası E-Pazaryeri Birebir İnsan Birebir Bülten Site Haritası
Ana Sayfa >> Avrupa >> Çek Cumhuriyeti >>
Çek CumhuriyetiPazar ile İlgili BilgilerOTOMOTİV

Otomotiv sektörü Çek Cumhuriyeti’ndeki ekonomik değişimler perspektifinde bir başarı hikayesidir. 1992’den itibaren dinamik bir şekilde gelişen sektör, 150 civarındaki çok uluslu yan sanayi üreticisi ile global yan sanayi tedarik sektörünün merkezi haline gelmiştir. Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’daki ilk otomobil üreticisidir. Avrupa’da üretilen farklı markalardaki hemen hemen tüm otomobillerde Çek Cumhuriyeti’nde üretilmiş parçalar bulunur. 1994’ten bu yana yıllık %30-40 oranlarında artan üretim, ülkeyi yıllık 800,000 araçla Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticisi yapmıştır. Avrupa ve Amerika otomotiv piyasalarındaki küçülmeye rağmen Çek otomotiv pazarı büyümeye devam etmektedir. Sektörde toplam cirosu 5.8 milyar dolar olan 270 imalatçı firma bulunmaktadır. İmalatın %55’i yabancı sermayenin kontrolündedir. Otomotiv sektörü, imalat


sektörünün toplam üretimine %13 oranında katkıda bulunmakta ve ülkenin toplam ihracatının da %14’ünü gerçekleştirmektedir. 130,000 kişiye istihdam sağlayan sektöre 1990’dan bu yana 5 milyar dolar yatırım yapılmıştır. Dünyanın en büyük 50 yan sanayi firmasının %50’si Çek Cumhuriyeti’ndedir.

Çek otomotiv sektörüne yatırım yapmış 120’ye yakın çok uluslu şirketlerden başlıcaları şunlardır: Volkswagen (Skoda Auto a.s.), Denso, Continental AG, Ford (Visteon), Siemens, Johnson Controls, Cooper Tire & Rubber, Robert Bosch AG, Saint Gobain, Delphi, Dura, Federal Mogul, Hella, Showa, Hayes-Lemmerz, Mannesmann, TRW, Valeo, Lucas Varity ve Toyoda Gosei. 1992 yılında Çek Skoda Auto’nun %70 hissesini alarak pazara giren Volkswagen ülkedeki en başarılı yabancı yatırımcıdır. 2001 yılı sonunda PSA Peugeot Citroen ve Toyota da ülkede yeni tesisler açmaya karar vermişlerdir.


ELEKTRONİK

Elektronik sektörü Çek ekonomisinin en hızlı büyüyen imalat sanayi koludur. 1994 sonrası telekoma yapılan büyük yatırımlar sonrası, 1997’den itibaren sektör büyüme trendine girmiştir. Özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) segmenti teknik parçaların ithalatı ve montajına odaklanmıştır. ABD’li firmalar bu segmente hakimdir.

Sektördeki satışlar 1998-2000 arasında ikiye katlanmıştır. Sektörün 2000 yılı cirosu 4 milyar dolardır. 3 milyar dolarlık da ithalat gerçekleşmiştir. 120,000 kişinin istihdam edildiği sektör imalat sanayiine %8 katkıda bulunmaktadır. Faaliyet gösteren 400 firmanın 250’si yabancı girişimdir. 1990’dan itibaren sektöre yapılan yabancı yatırım tutarı 1.5 milyar dolara ulaşmıştır.

Elektronik sektörüne yapılan yatırımlar toplam yabancı yatırımların %30’unu oluşturmaktadır. 1997-2001 arasında sektöre yapılan yatırım 1 milyar dolardan fazladır. Almanya, Japonya ve ABD en büyük yatırımcılardır.

Sektörde faaliyet gösteren başlıca yabancı yatırımcılar şunlardır: ABB, Alps, Amphenol-Tuchel, Asconn, Bebro, Bosh, Celestica, Conec, Connektel, Cherry, Draka, Dura-Line, Electrolux, Eltodo, Epcos, Energizer, Felten & Guilleaume, Fest, FIC, Foxconn, Goldcard, Hakel, Honeywell, Infineon, Kyocera/AVX, Lexmark, Linet, Lucent, Magneton, Marconi, Matsushita, Narex, Océ, ON Semiconductor/ Motorola, Onamba, Optrex, Osram, Philips, Preciosa-Crytur, Sagem/Celestica, Schiedel, Schneider, Schurter, Schott, Tesla, Tyco/AMP, Y.S. Corp, Varta ve Vishay


ENERJİ

Çek Cumhuriyeti milli gelirinin %12’sini elektrik ve ısınma için enerjiye harcayan bir ülkedir. Verimsiz tüketim ve eski altyapı ülkenin enerji maliyetini artırmaktadır. Elektrik üreticisi CEZ 24 tesisi ile ülkenin üretim kapasitesinin %75’ini elinde bulundurmaktadır. Sektörün 2005’te rekabete açılması ve tam liberalizasyonun 2007’ye kadar sağlanması hedeflenmektedir. Alman ve ABD firmaları Çek enerji sektörü ile yakından ilgilenmektedir. ABD’li Horizon Energy Development ülkede 3 ısıtma ve elektrik tesisine sahiptir.

Ülke enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışmaktadır. Enerjideki kömüre bağımlılık doğal gaz ve nükleer enerji alanlarındaki gelişmelerle azalmaktadır. Almanya’ya yeni bir boru hattı ve Norveç ile doğal gaz konusundaki uzun vadeli anlaşma ülkenin geleneksel enerji tedarikçileri olan Rusya ve BDT’na bağımlılığını azaltma yönünde atılan adımlardır. 2000 yılı sonunda yapılan yasal düzenleme ile sektörün özelleştirilmesi konusundaki çerçeve belirlenmiştir. 2007’ye kadar sektördeki liberalizasyonun tamamlanması planlanmaktadır. 2002 yılı içerisinde de tüketicilerin büyük bir kısmı enerji tedarikçilerini seçme şansına sahip olabileceklerdir.


İNŞAAT

İnşaat sektörü 2001 yılının ilk yarısında %15 büyüme kaydetmiş, ikinci yarısında da benzer bir performans göstermeye devam etmiştir. Yabancı yatırımların artması ile inşaat sektöründeki büyüme arasında doğrudan bir bağlantı vardır. İmalat tesisleri, ofisler, ticari ve lojistik merkezlerin inşaası yabancı yatırımların getirdiği yeni alanlardır.

Bunların yanısıra devletin finanse ettiği altyapı projeleri de inşaat sektörü portföyüne katkıda bulunmaktadır. Demiryolu modernizasyonu, karayolları ağının genişletilmesi ve modernizasyonu, nehir ulaşım sistemleri, 2003 yılı için Prag Havalimanı’na yeni terminal eklenmesi gündemde olan altyapı projeleridir.


Birkaç yıldır süren konut yapımındaki gerileme de, 2001 yılında verilen izinlerin %3.6 artması ile sona ermiş görünmektedir.


BANKACILIK


Son dönemde yaşanan sorunlara rağmen, Çek finans sektörü Orta ve Doğu Avrupa’nın en gelişmişlerinden biridir. 1989 sonrası Çek Milli Bankası 63 bankacılık lisansı vermiştir. 2000 yılı başı itibari ile 42 banka faaliyet göstermektedir. İlk beş banka, toplam varlıkların %66’sı, kredilerin %74’ü ve mevduatların %73’ünü oluşturmaktadır.

Yabancı bankalar özellikle kurumsal bankacılık alanında hakimdir ve toplam varlıkların yaklaşık %95’ini elinde tutmaktadır. Yabancı bankalar, sektörde uluslararası standartların yerleşmesini, risk ve maliyet analizi konularında yapısal değişimlerin gerçekleşmesini sağlamışlardır. Ülkedeki ilk yabancı bankalardan olan Citibank önemli bir yere sahiptir. Diğer önemli yabancı bankalar HypoVereinsbank, Creditanstalt, ING Barings, AMB Amro Bank ve Credit Lyonnais’tir.
 


Birebiriletisim.com'da reklam ver | Haberextra.com | Klipextra.com
Bu site en iyi 1024 X 768 çözünürlüğünde ve IE 5.0 üstünde görüntülenir.
Global Sign SSL Güvenlik Sertifikası
<