Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Üyelik İşlemleri Üye Girişi

BİREBİR DÖVİZ

  Yardım 
TurkeyPages.com Dünya Rehberi Teklif ve Talepler Bilgi Bankası E-Pazaryeri Birebir İnsan Birebir Bülten Site Haritası
Ana Sayfa >> Güney Amerika >> Arjantin >>
ArjantinDeğerlendirmeLatin Amerika ülkeleri arasında zengin doğal kaynakları ve yetişmiş iş gücü ile önemli bir potansiyele sahip olan Arjantin, yaşadığı krizin geçici olacağı gözönüne alındığında yeni pazar arayışları içindeki ihracatçılarımız için önemli fırsatlar taşımaktadır. Türkiye ile ilişkiler açısından olumlu bir geçmişe sahip olan ülkeye son yıllarda işadamlarımızın gösterdiği ilgi de artmıştır.

Ülkemizin Arjantin'den gerçekleştirdiği ithalatın %90'ını tarım ağırlıklı ürünler oluşturmaktadır. Arjantin özellikle dondurulmuş balık, sakatat, süt tozu, bal, ham deri, yün, kıl ve ağaç ürünleri üretimi ve ihracatında yüksek bir potansiyele sahiptir.

Arjantin, dünyanın en büyük et ihracatçısı ülkelerinden biri olmakla birlikte, son yıllarda et ihracatında belirgin bir düşüş görülmüştür. Avrupa pazarına girmekte bazı güçlüklerle karşılaşılması, Arjantin'i bu alanda yeni pazarlar aramaya sevk etmiştir. Ülkemiz ile Arjantin'in bu alanda işbirliği imkanları mevcuttur. Özellikle Güneydoğu Anadolu Projesi çerçevesinde, bu bölgede gerçekleştirilecek olan ortak hayvancılık yatırımları sayesinde iki ülke, talebin sürekli artmakta olduğu Ortadoğu pazarına kolaylıkla girme şansına sahip olabilecektir. Ayrıca, Arjantin, sözkonusu ülkelerle ticari ilişkilerini geliştirebilmek için Türk serbest bölgelerinden yararlanabilecektir. Bu bölgelerdeki depolama imkanları ve mevzuat kolaylıkları büyük bir et ve et ürünleri ihracatçısı olan Arjantin'e önemli fırsatlar sunmaktadır.

Öte yandan, nohut, mercimek, tütün, baharat, yaş meyveler (özellikle greyfurt, portakal, mandalina), çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, fındık, kuru kayısı, antep fıstığı ve yer fıstığı Arjantin'e ihraç edilebilir potansiyel ürünler olarak sıralanabilir. Ayrıca, dokuma, giyim, cam mamulleri, seramik mamulleri, inşaat demiri, madeni mutfak eşyası, taşıt araçları ve bunların aksam ve parçaları, hediyelik eşya, halı ve kilim ihraç potansiyeli bulunan diğer ürünlerdir. Bunun yanısıra, kalite, miktar ve fiyat itibariyle deri sektörümüz bu ülkenin ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verebilecek niteliktedir. Bu çerçevede, ortak yatırımlar yoluyla Arjantin ve Türkiye'de yatırım ve üretim imkanları bulunduğu tespit edilmiştir.

1989 yılından bu yana Arjantin'de yürütülmekte olan özelleştirme çalışmaları çerçevesinde, devletin sahip olduğu şirketler yerli ve yabancı yatırımcılara satılmaktadır. Özellikle 1990'lı yıllarda dışa açılma konusunda daha çok çaba harcayan Türk sermayesinin Arjantin'de yatırım yapabileceği alanlar mevcuttur. Arjantin dünyadaki başlıca yün ve pamuk üreticisi ülkelerden biri olup, aynı zamanda, gelişmiş olan hayvancılığa bağlı olarak önemli miktarda ham deri elde etmektedir. Bu çerçevede, tekstil ve deri giyim konusunda bu ülkede yapılacak yatırımların getirisinin yüksek olacağı gözönünde bulundurulmalıdır. Yabancı sermayeye sağlanan kolaylıklar ile birlikte değerlendirildiğinde Arjantin, Türk yatırımcıları için belirli alanlarda karlı yatırımların yapılabileceği bir ülke olarak görülmektedir.

Arjantin ve Türkiye arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için potansiyel mevcut olup, iki ülke özel sektör temsilcilerini bir araya getirecek toplantı, seminer ve karşılıklı ziyaret, ticaret fuarları ve benzeri organizasyonların düzenlenmesi suretiyle, yatırımların artırılması ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi mümkün olabilecektir.

Arjantin sanayicilerinin 1989 yılından itibaren yurtdışında ortaklıklar yoluyla gerçekleştirdikleri yatırımların sayısında artış görülmektedir. Bu çerçevede, iki ülke işadamlarının üçüncü ülkelerde işbirliğine gidebilecekleri alanlar da bulunmaktadır. Ayrıca, Orta Asya Cumhuriyetlerinde de iki ülkenin işbirliği imkanları araştırılmalıdır.

Arjantin ile ülkemiz arasında kurulacak yakın ekonomik işbirliği, Arjantin'in üyesi bulunduğu MERCOSUR ile ortaya çıkacak geniş pazardan Türk firmalarının da yararlanmasına yol açacaktır.

Bilindiği üzere MERCOSUR (Mercado Commún del Sur-Güney Ortak Pazarı) 26 Mart 1991 tarihinde Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay arasında imzalanan “Asuncion Anlaşması” ile kurulmuş olup, taraf ülkelerin iç pazarlarının ekonomik entegrasyon yoluyla genişletilmesini hedeflemektedir.

29 Kasım 1991’de yürürlüğe giren Asuncion Anlaşması, üye ülkeler arasında mal, hizmet ve üretim faktörlerinin serbest dolaşımını, gümrük vergilerinin ve diğer eş etkili tedbirler ile tarife dışı engellerin kaldırılmasını öngörmektedir. MERCOSUR üyesi ülkeler, 1 Ocak 1995 tarihinde, Asuncion Anlaşmasında kararlaştırılan Ortak Gümrük Tarifesi uygulamasına geçmişler ve Gümrük Birliğinin 2000 yılına kadar oluşturulmasını öngören bir serbest ticaret bölgesi kurmuşlardır. MERCOSUR, 25 Haziran 1996’da Şili ve 17 Aralık 1996’da Bolivya ile “Ekonomik Bütünleşme Anlaşması” imzalamıştır. Venezuela’nın ise ortak üye statüsüyle pazara dahil edilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

7.1. Potansiyel Arz Eden İş Alanları
İşlenmiş meyve ve sebze sektörü
Mevsim farkı nedeniyle narenciye ihracatı mümkündür. İşlenmiş meyve ve sebze sektörü Arjantin’de hızla gelişmekte olan bir sektör olup, çoğu yerli ve yabancı yatırımcıya göre tarımsal hammadde talebi giderek artmaktadır. Ancak, ülkede üretilen düşük kaliteli ve ithal mallardan daha pahalı olan ürünler mevcuttur. Arjantin, işlenmiş domates, patates (dondurulmuş), tatlı mısır, konserve meyveler, hurma gibi ürünlerin en önemli alıcısı durumundadır. Halihazırda pazarda, Brezilya, Şili, Belçika, Güney Afrika, Yunanistan gibi ülkeler bulunmaktadır. Kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler Arjantin pazarında büyük şansa sahiptirler. Kuru incir üretimi olmasına rağmen Türk incirleri piyasada İzmir İnciri(Higoso de Esmirna) olarak tanınmaktadır. Kuru kayısı 1995 yılından itibaren piyasaya girmiştir.

Fındık
Yiyecek sektöründeki diğer ürünlerde olduğu gibi fındıkta da büyük bir büyüme potansiyeli vardır. Pazarda yeni olan veya uluslararası gıda şirketleri özellikle yerel ihracat pazarı üzerinde yoğunlaşmışlardır dolayısıyla yeni ürün çeşitleri ve daha kaliteli ürünler sözkonusu şirketler için önemli unsurlardır. Arjantinliler fındığı oldukça sevmekte olup, fındığı belli ürünlerin yapılışında ve dini festivallerde yemek olarak kullanmaktadırlar.

İnşaat ve Yapı Malzemeleri
En yaygın ithalat kalemleri yüksek kalitede seramikler, kiremitler, kapılar ve pencereler, yalıtılmış pencereler, saunalar, jakuziler, duş kabinleri vs.’dir. Bu pazar denizaşırı firmalara açıktır ve pazara girişte çok az ticaret engeli mevcuttur. Büyük kentlerde nüfus artışının ortalamanın üzerinde olması Arjantin’de önemli bir konut açığına yol açmıştır. Bu açığın 2.5 milyon birim olduğu tahmin edilmektedir. Arjantin hükümetinin amacı 1998-1999 döneminde yılda 100.000 birim inşa etmektir. Gelir düzeyi düşük aileler için yerel yönetimler ve belediyeler düşük maliyetli konut projeleri gerçekleştireceklerini açıklamışlardır. Çimento tüketimi yüksek olup uygun bir fiyatla piyasaya girebilme şansı mevcuttur. İnşaat demiri ihraç potansiyelimiz vardır. Birçok yol, hastane, toplu konut ihalesi, bedelleri genellikle Latin Amerika Kalkınma Bankası’ndan karşılanmak üzere açılmaktadır.

Franchising Hizmetleri
Franchising sektöründe Arjantin hızla gelişme göstermektedir. 1996 yılında bu alanda faaliyet gösteren firmaların sayısı 1993 yılına oranla ikiye katlanmıştır. Franchising Arjantin’de oldukça yeni bir sektör olup mevcut franchise’ların %60’ı son 4 yılda ortaya çıkmışlardır.

Arjantin’de franchising’ler özellikle gıda alanında yoğunlaşmışlardır. Birçok otel ve dinlenme yeri projesi başlamış durumdadır. Bu projeler özellikle San Carlos de Bariloche, Mar del Plata, Parana ve Iguazu bölgelerinde yürütülmektedirler. Otomobil tamiri, temizleme ve bakımı, çabuk baskı, kuru temizleme, spor ve fitness merkezleri özellikle Buenos Aires’de büyük potansiyel taşımaktadırlar. 1998 yılı için potansiyel taşıyan sektörler şu şekilde sıralanabilir: Fast Food, ayakkabıcılık, fırıncılık, dondurma, lastik tamiri merkezleri, otomobil tamiri merkezleri ve acil hizmetler, kanalizasyon temizleme, spor malzemeleri, eğlence ve turizm hizmetleri, yapı ve iç dekorasyon, spor, sağlık ve fitness merkezleri, çabuk baskı ve fotoğraf hizmetleri, temizlik, bakım, zararlı böceklerin kontrolü hizmetleri, bilgisayar eğitim merkezleri ve giyim-kuşam.

Ambalajlama Teçhizatı
Arjantin’in açık veren dış ticareti ihracatın artırılmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Bunun sonucunda da dış piyasalarda rekabet gücüne sahip paketleme sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Yerel imalatçılar tam kapasite çalışmalarına rağmen artan talebi karşılamak için hammadde ithalatı yapmak zorundadırlar.

Potansiyel taşıyan maddeler şu şekilde sıralanabilir: Streç jelatin, termoshrink jelatinler, karma paketleme, kutu ve alışveriş paketleri, plastik kutular, büyük mallar için geniş konteynırlar, şişeler, kabartılı paketler, kavanozlar ve tepsiler, büyük ve ağır konteynırlar, mikro dalga fırınlar için jelatinler, nakliyat ambalajları.

Çevre dostu ambalajlama Arjantin’de yavaş yavaş popüler hale gelmeye başlamıştır. Ürünlerin tüketiciye ulaşana kadar başkaları tarafından kullanılmasını engelleyen güvenlik bantları standart hale gelmeye başlamıştır.

Tıbbi Malzemeler
Arjantin tıbbi malzeme pazarı en hızlı gelişen pazarlardan biridir. Daha önceden federal hükümet tarafından işletilen hastaneler yerel yönetimler ve belediyelere devredilmiştir. Federal hükümet hastane teçhizatı bütçesini azaltmışsa da sözkonusu transferler nedeniyle teçhizatın yenilenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Yerel üreticilerin özellikle yüksek teknoloji gerektiren ürünlerde rekabet gücü zayıftır. Sözkonusu sektörde ticaret engelleri çok azdır.

Küçük ve orta büyüklükteki yeni araçların alımı genellikle yerel temsilciler ve ithalatçılar aracılığı ile yapılmaktadır. Değeri 500.000 $ tutarında olan teçhizatın %70’i doğrudan doğruya yabancı imalatçılardan temin edilmektedir. 1998 yılı için potansiyel taşıyan tıbbi malzemeler şu şekilde sıralanabilir: radyoloji teçhizatı, ultrason aletleri, nükleer manyetik rezonans sistemleri, mamografi cihazları, gamma kameraları, fonokardiografiler, hemodinamik parametre ölçüm makinaları, kalp randımanı ölçüm aletleri, optik mikroskoplar, scanning mikroskoplar, sterilize aletleri, portatif analitik aletler, dişçi koltukları ve lazerleri. 1994 yılında kullanılmış bazı tıbbi teçhizatların ithaline izin veren yasa çıkmıştır.

Dokumaya Elverişli Elyaflar
En çok talebin olduğu ürünlerdendir. Üretim ve ihraç kapasitesi yüksek firmalar için pazarda ABD ve uzak doğu ülkelerine rağmen şans vardır. Diğer tekstil ürünleri için de aynı şey geçerlidir.

Birebiriletisim.com'da reklam ver | Haberextra.com | Klipextra.com
Bu site en iyi 1024 X 768 çözünürlüğünde ve IE 5.0 üstünde görüntülenir.
Global Sign SSL Güvenlik Sertifikası
<